Randevu Sistemi Hakkında Açıklama

Sağlık Bakanlığı’nın Randevu Sistemi Konusunda Kamuoyuna Açıklama Yapmasını ve Sorularımıza Yanıt Vermesini İstiyoruz

MHRS ile mevcut hali de yeterli olmayan 10 dakikaya bir randevu veren sistemde önce muayene süresi 5 dakikaya indirilmiş, TTB olarak “5 dakikada hasta muayenesi olmaz”, “5 dakikada sağlık hizmeti olmaz” şeklinde gösterdiğimiz tepki sonucunda geri adım atılmıştı. Ancak şimdi bu sürelerin bazı hastanelerde 2-3 dakikaya indirilmeye çalışıldığını görmekteyiz. Bu durum şu an içinde bulunduğumuz sağlık sistemini daha kötüleştirecek, sağlığı bir hak olmaktan çıkaracaktır. Kendi vatandaşına aylar sonraya randevu veren bir sistem için cumhurbaşkanı seçimlerde “Türkiye dünyada sağlık merkezi haline gelmiştir” diyebilmiştir.

Çok uzun süredir sağlık alanında yaşanan sorunları çözemeyen Sağlık Bakanlığı’na randevular konusunda sorduğumuz şu sorulara kamuoyu adına açıklama bekliyoruz:

* Ankara Bilkent Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde vardiya sistemine geçilerek her gün 24 saat hasta randevusu verilerek hasta bakılacağını bilgisi doğru mudur?

* Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi’nde randevu aralıklarının sıklaştığı, 2 dakikada bir randevu verildiği doğru mudur?

* Sağlık Bakanı kendi özel hastanelerinde hastalar kaç dakika muayene edilmekte, hastalara kaç dakikaya bir randevu verilmektedir?

* Dünyada 24 saat poliklinik sağlık hizmeti veren başka bir ülke var mıdır?

* Dünyada ülkelerin bir yılda nüfuslarına göre acile başvuru oranları nasıldır?

İŞYERİ HEKİMLİĞİ ASGARİ SÖZLEŞME ÜCRETLERİ 2024